Kalibrálás és mérés
1. lépés - Desztillált víz műszerbe cseppentése a kalibráláshoz
Nyissa fel a fény ablakot, majd cseppentsen 2-3 csepp desztillált vizet a fénytörő prizma felületére, úgy, hogy az jól elterüljön a prizma teljes felületén, de ne tartalmazzon légbuborékokat, egyéb szárazanyagokat. Csukja vissza a fény ablakot, majd hagyja a folyadékot a prizmán kb. 30 másodpercre mielőtt a 2. lépéshez tovább lép (Ez azért szükséges, hogy a néhány csepp folyadék átvegye a refraktométer hőmérsékletét).
2. lépés - A kalibráltság ellenőrzése
Tartsa a fény felé emelve a kézi műszert, majd nézzen be a nézőkéjébe. Ekkor megtekintheti a kör alakú látómezőt, benne a középvonalban elhelyezkedő skálaosztásokkal (ha nem éles a kapott kép, a fókuszállító gyűrű eltekerésével állítsa be az Ön szeméhez legjobban illeszkedő fókuszpontot). A látható mező felső részében kék, az alsó részében fehér.
3. lépés - A kalibrálás
Azok a modellek, amelyek Automatic Temperature Compensation rendszerrel (ATC = automatikus hőmérséklet kompenzáció) ellátottak, a kalibrálási környezeti hőmérsékletnek kell 20°C fokosnak lennie, ezek a modellek nem igényelnek re kalibrációt, mert a beépített szabályozó 10°C és 30°C között
automatikusan utána állítja a műszer pontosságát, nem szükséges azt kalibrálni. A kalibráció folyamatának lezárásaként tisztítsa meg a fénytörő prizma felületét nedvszívó puha ronggyal, vagy papír zsebkendővel.
4. lépés - A mérés
Az 1. lépésben leírtak szerint helyezze be a mérendő mustot, gyümölcslevet néhány cseppes mennyiségben a fénytörő prizmára, majd annak fedelét becsukva, és a fénybe nézve leolvashatja a kék és fehér rész találkozásában az adott folyadék cukorfokát, illetve a várható alkohol fokot.
Karbantartás:
1. A pontos mérés alapfeltétele a körültekintően elvégzett fentebb részletezett kalibráció. Tartsa a mérés előtt a refraktométert a abban a környezetben, ahol a mérést szeretné elvégezni, azért, hogy
átvegye a környezeti hőmérsékletet, a prizmának és a mintának egyazon hőmérsékletűnek kell lennie.
2. Ne használja a műszert nyirkos környezetben, ne merítse azt víz alá. A műszerbe bekerülő vizet csak optikai szakember tudja jól eltávolítani!
3. Ne mérjen soha csiszoló, maró, korrozív anyagokat, ez károsíthatja a prizma bevonatát
4. Tisztítsa meg a műszert minden mérés után puha nedves ronggyal, hogy ne maradjon anyagrészecske az előző mérésből a prizma felületén, ami megtévesztő mérést eredményezhet a következő alkalommal.
5. Ez a műszer egy optikai rendszer, ami megköveteli az óvatos kezelést, szállítást, és a száraz tárolási környezetet (pl. borospince nem megfelelő!) Óvatos kezelés mellett a műszer hosszú távú segítője lehet a munkájában.