Eredeti funkciója: illóolaj és egyéb növényi részek eltartása a fenéklemeztől, annak érdekében, hogy vizet tudjanak önteni a növényi részek alá illóolaj vagy sűrű törköly (olasz, spanyol technika) desztillációja során.
Ne higgyünk a kereskedőnek vagy gyártónak abban az esetben, ha cefrefőző üstként kínálja számunkra a pálinkafőző gépet.
A leégésgátló nem alkalmas cefrefőzéshez.
Drágább a keverős üst, de hosszú távú befektetés miatt megéri beruházni.
A leégésgátló betét alá a pereménél, illetve a rajta lévő furatokon keresztül lefolyik a cefre az üst aljához és rendszerint lekozmál.
A tisztítás során kénytelenek vagyunk mechanikailag dörzsölni, súrolni a pálinkafőző gépet, amellyel karcolásokat ejtünk.
A karcolások miatt a továbbiakban még inkább leégésre hajlamos lesz az üst.
Szendvicstalpas fazék keverő nélkül:
Nem alkalmas pálinkafőző üstnek, mert beleég cefre.
Leves és főzelék főzésre tervezték, arra alkalmas.
Pálinkafőzés során nem tudjuk megkeverni a cefrét, hisz a pálinkafőző kupoláját már korán az üstre kell zárjuk a könnyű, illatos illó anyagok ,,szökése” miatt.
Kuktából pálinkafőző:
Egy sötét korszak búskomor hírnöke, az illegális zugfőzés egykori eszköze.
Szakmai berkekben a pálinkafőzés szégyengépe.
Lapos tető, kis áteresztésű biztonsági szelep és szűk páracső miatt éltveszélyes.
A fordított tető (egyre jobban zár nyomás növekmény hatására) miatt, a cefre felhabzása esetén a biztonsági szelep és szerelvényei el tudnak tömődni és nyomás folyamatosan nőhet, aminek katasztrófa lehet a vége.
Víz lepárlására alkalmas, másra nem javasoljuk.
Egylépcsős pálinkafőző szörnyetegek:
Az egylépcsős technikának a lelke, hogy adottak legyenek a szerkezeti elemek.
Megfelelően tervezett és méretezett szerkezeti elemek nélkül a gép csak részfeladatot tud ellátni, nem teljesíti a tökéletes pálinka előállítás alapvető céljait, feltételeit.
Lepárlástechnikai célok: Tömény alkoholos italok, esetünkben pálinka készítésekor a kiindulási, átlagosan 3-15 % alkoholtartalmú cefre lepárlásának három célja van:
alkohol töményítés: a kívánt technikai és fogyasztási alkoholtartalomig. Jellemzően 60-80 %.
frakcionálás: desztillátum (keletkezett lepárolt termék) elválasztása három részre oly módon, hogy a fogyasztásra szánt párlattól (középpárlat) a lehető legjobban elválaszthatóak legyenek a kellemetlen ízű és illatú lepárlási melléktermékek. (elő és utópárlat)
aroma maximalizálás: lehető legtöbb aroma kinyerése és megőrzése lepárlás során.
Egylépcsős gépek szerkezeti elemei, amelyek nélkül nincs profi gép:
Jól szabályozható, kis hőtehetetlenségű üst.
Legalább 3 tányéros oszloprész (kolonna).
Oszloprészek szintszabályozásának lehetősége.
Megfelelően méretezett vízhűtéses deflegmátor (léghűtés nem elég).
Hagymakupolás főzőben vajon hagymaszaga lesz a párlatnak?:)
A lényeg, hogy megfelelő üst mérethez megfelelő vörösréz felületű kupolának és páracsőnek kell társulnia.
A megfelelő kupola méret segít befogadni a folyadék fázisból felszabaduló nagy térfogatú gőzt, stabil egyenletes lepárlást biztosítva.
A megfelelő kupola méret segíti a részleges deflegmációt, vagyis a gőztérbe kerülő komponensek kevésbé illékony, nehezebb alkotóinak kicsapódását.
Semmivel sem lesz jobb egy hagymakupolás pálinkafőzőben készült pálinka mint egy félgömb alakú kupolában, de a bonyolultabb kivitel növeli a termék árát és az illesztések később gyenge pontjai lehetnek az összetettebb kivitelnek.
Azzal persze egyetértünk, hogy a különleges ,,kis kápolna” szerű kinézet esztétikus és szemet gyönyörködtető, de a gépgyártás témában a funkció fontosabb kell legyen, mint az esztétikai csíny. Tehát, aki jót akar magának pálinkából, az funkció-centrikusan választ pálinkafőzőt.
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.